• رام پلاست شرق
  • ramplast
رام پلاست

رام پلاست شرق

تولید کننده انواع لوله های پلی اتیلن

آزمایشگاه

 

نرخ جریان مذاب مطابق استاندارد INSO 6980-1,2    (Melt Flow Rate)

نرخ جریان مذاب معياری از ويسكوزيته‌ يك‌ پليمر ترموپلاستيك‌ در دما و فشار مشخص‌ است‌ كه‌ تابعی از وزن‌ مولكولی پليمر می باشد. بطور مشخص مقدار گرم يك پليمر ترموپلاستيك كه در اثر فشار حاصل از يك وزنه معين در درجه حرارت مشخص از يك دای در مدت زمان 10 دقيقه عبور نمايد را نرخ جريان مذاب آن پليمر (gr/10min) می­گويند. از نتایج حاصل از این آزمون، چگونگی رفتار مواد در داخل اکسترودر بررسی می شود.

این آزمون برای مواد اولیه و محصولات تولیدی انجام می­شود.

میزان مواد افزودنی و فیلرها در میزان MFI مواد بسیار موثر است به همین دلیل از این آزمون استفاده می شود تا برخی اطلاعات تکمیلی دیگر نیز تحلیل و استفاده شود از جمله:

با اندازه گیری MFI مواد و محصول و بررسی اختلاف آن ها می توانیم به میزان حرارت دیدن مواد در اکسترودر  - تأثیر مواد افزوده شده مانند مستربچ به مواد پایه بی رنگ، میزان تخریب مواد از روش های غیر اکسید شدن و ... پی برد.

 

 

درصد دوده مطابق استاندارد ISO 6964   (Carbon Black Content)

لوله های پلاستیکی در برابر اشعه ماوراء بنفش ساطع شده از خورشید و یا منابع نوری مشابه نمی توانند به تنهائی از خود مقاومت نشان دهند و اشعه مخرب UV  باعث تخریب آن میگردد. لذا برای جلوگیری از نفوذ این تشعشعات پرده ای ضد نور از جنس دوده بعنوان آنتی UV در این محصولات ایجاد می گردد. برای بهینه بودن عملکرد این پرده باید حداقل 2 درصد دوده بصورت کاملا یکنواختی در لوله توزیع گردد.

پایین بودن درصد آن از این مقدار دوده (2%) باعت اختلال در عملکرد بهینه پرده ضد نور میشود و بالا تر بودن آن از 2/5 درصد باعت اختلال در سایر خواص فیزیکی و مکانیکی این محصول میگردد.

در این آزمون ميزان کربن در مواد اوليه و محصول نهائي تعيين مي گردد. بدين منظور مقدار معيني از مواد اوليه، در کوره اي تا دماي 550 درجه سانتيگراد، تحت اثر گاز نيتروژن خالص پيروليز شده تا درصد دوده در نمونه تعيين گردد.

درصد مجاز کربن در لوله پلی اتیلن 2 الي 2/5 درصد وزني بوده و بايستي به طور يکنواخت در سراسر آن توزيع شده باشد.

در مناطقي که تجمع کربن بيش از درصد مجاز باشد، تمرکز تنش به وجود خواهد آمد و لوله آسيب پذير مي گردد و در صورتيکه ميزان کربن کمتر از حد مجاز باشد، استحکام لوله در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشيد کاهش خواهد يافت.

 

پراکنش دوده مطابق استاندارد ISO 18553   (Dispersion)

برای حصول اطمینان از پخش و پراکنش یکنواخت دوده در سراسر لوله این آزمون انجام می پذیرد. در این آزمون مقدار مشخصی از نمونه لوله در مدت زمان معینی در دمای مشخصی قرار می گیر د و نتیجه توسط میکروسکوپ بررسی می گردد.

 

چگالی مطابق استانداردINSO 7090-1    (Density)

چگالی نسبت‌ جرم‌ به‌ حجم‌ یک‌ ماده‌ در دمای ‌مشخصی را گویند که‌ برحسب‌ گرم‌ بر سانتی متر مکعب‌ بیان‌ می‌شود.

عدد چگالي محصول، معرف کيفيت فرایند تولید می ‌باشد. چگالی مواد اولیه نیز بر روی خواص مکانیکی محصول نهایی تاثیرگذار می باشد. لذا چگالی مواد اوليه و نيز چگالی محصول به روش غوطه وری با استفاده از ترازوی آنالیتیکال و سيالی با دانسيته معين مطابق استاندارد INSO 7090-1 ، تعيين می گردد.

این‌ خاصیت‌ برای‌ تشخیص‌ یکنواختی‌ در یک‌ نمونه‌ نیز می تواند مفید باشد.

 

زمان القا اکسایش مطابق استاندارد ISIRI 7186  (Oxidation Induction Time)

از جمله پارامترهای مهم در تبیین کارایی مواد و قطعات پلیمری زمان اکسیداسیون القایی است. این آزمون یک اندازه­­ گیری کیفی از درجه پایداری مواد تحت اتمسفر گاز اکسیژن می­باشد که می­توان به عنوان یکی از آزمون­های کنترل کیفی مواد اولیه برای نمایش سطح پایداری آمیزه پلی اولفین قبل از اکسترود شدن و نیز پس از تولید در مرحله کاربرد نهایی و تحت شرایط محیطی مانند نور خورشید به کار رود. سینتیک واکنش اکسیداسیون تابع دما و ویژگی­های ذاتی افزودنی­های موجود در نمونه است. آزمایشگاه رام پلاست با داشتن دستگاه کالریمتری روبشی تفاضلی DSC قابلیت انجام این آزمون مطابق استاندارد ISIRI 7186-6 برای تمامی پلی اولفین­ها را دارا می­باشد.

زمان تخريب پلی اتيلن نباید کمتر از 20 دقيقه باشد.

 

کرنش در شکست مطابق استاندارد ISO 6259-1,3   (Tensile)

با استفاده از دستگاه‌های تخصصی آزمایشگاهی، خواص مکانيکی لوله های پلي اتيلن، از جمله حداکثر استحکام در برابر بار خارجی، ميزان تغيير طول در نقطه پارگی، حداکثر استحکام کششی و استحکام کششی در نقطه تسلیم را می توان اندازه گيری کرد و با توجه به نتايج حاصل از آزمون فوق، می توان چگونگی عملکرد محصول را در شرايط عمليات بررسی نمود.

 

بازگشت طولی مطابق استاندارد (Longitudinal Reversion) INSO 17614

در اين آزمون نمونه ه­ایی از لوله با طول مشخصی درون آون با سيرکولاسيون هوای داغ به مدت 1 ساعت به صورت معلق قرار داده می­ شود و پس از سرد شدن در دمای محیط میزان تغییرات طولی نمونه در اثر این حرارت دهی با کولیس اندازه گیری می ­شود. حداکثر درصد تغییرات مجاز مطابق استاندارد 3% می­باشد.

 

میزان مواد فرار استاندارد EN12099   (Volatile Content)

میزان مواد فرار برای مواد اولیه آزمون می شود در صورتی که مواد اولیه دارای میزان مواد فرار بالاتر از 350 PPm باشد هنگام تولید سطح خارجی لوله را نامناسب می کند. با این آزمون قبل از تولید مواد اولیه و یا مستربچ که ممکن است باعث سطح نامناسب لوله شوند شناسایی می گردند در صورتی که میزان مواد فرار حدود 350 PPm باشد با گرم کردن مواد می توان مشکل را برطرف نمود . 

 

 

فشار هیدرواستاتیک مطابق استاندارد ISIRI 12181-1,2   (Hydrostatic Pressure)

یکی از پارامتر­های مهم بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی لوله ­های ترموپلاستیک جهت تعیین استحکام فشاری لوله­ های تحت فشار و تعیین طول عمر این لوله­ ها برای دوره­ های استفاده طولانی مدت در دما­های مختلف بوده و مطابق استاندارد ISIRI 12181-1  انجام می گردد، و با استفاده از این آزمون می­توان به خواص و کیفیت فشاری و طول عمر آن­ها پی برد.

در اين آزمايش نمونه ی لوله پس از غوطه ور شدن در حوضچه آب با توجه به سايز لوله و نوع مواد اوليه در دمای 20 درجه سانتيگراد به مدت 100 ساعت و يا 80 درجه سانتيگراد به مدت 165 ساعت و يا 80 درجه سانتيگراد به مدت 1000 ساعت، تحت فشار داخلي ثابتی قرار داده می شوند.

پيدايش هرگونه نقص در نمونه ها (ترکيدگی، بادکردگی، تورم موضعی، نشتی و ترک های مويی) به معنای مردود بودن محصول می باشد.

 

 

 

ترکیدگی مطابق استاندارد ISIRI 12181-1,2     (Burst)

در اين آزمون نمونه های لوله در حوضچه ای با دمای ثابت 23 درجه سانتيگراد شناور شده سپس تحت اثر فشار داخلی افزاينده قرار می گيرد، به گونه ای که در طی زمان 60 الی 70 ثانيه، دچار تورم و پس از آن ترکيدگی گردد.

لوله‌ای که با مواد مرغوب و فرايند صحيح توليد شده باشد دچار تغيير شکل پلاستيکی شده و باد مي کند و سپس به صورت نوک قناری دچار ترکيدگی می شود، در اين حالت مقطع شکست عمود بر محور طولی لوله می باشد.

لوله ای که بدون بادکردگی دچار ترکيدگی و يا شکاف طولی گردد غير قابل مصرف می باشد.

 

لهیدگی مطابق استاندارد EN 12106   (Squeeze Off)

لوله های پلی اتیلن مورد مصرف در گازرسانی تحت این آزمون قرار میگیرند. این روش جهت انسداد خط انتقال گاز هنگام تعمیرات خط، استفاده می شود. در اين آزمون نمونه در دمای صفر درجه سانتیگراد فریز شده سپس توسط دستگاه Squeezer به مدت 1 ساعت اسکوییز شده و در نهایت تحت آزمون هیدروستاتیک قرار می گيرد.

طبق استاندارد نبايد کوچکترين خللی در لوله ايجاد شود.

 

ابعاد  INSO 2412  (Dimension)

تعيين دقيق ضخامت جداره لوله، با استفاده از کوليس های کاليبره در مقطع برش و قطر خارجی لوله با استفاده از سيکرومتر در طول يک شاخه از لوله، اندازه گيری شده و مقدار آن گزارش می گردد.

طبق استاندارد ميزان تغيير شکل در مقطع لوله و خارج شدن از گردی (OVALITY) پس از توليد لوله اندازه گيری مي شود، حد مجاز اين نواسانات با توجه به قطر خارجی لوله مشخص مي شود. لازم به توضيح است که لوله پلی اتيلن به دليل ماهيت انعطاف پذير خود، به هنگام حمل و نقل و نصب دچار تغيير شکل مي گردد که اين حالت پس از انجام عمليات اتصال رفع شده و در مراحل بعد، پس از کارگزاری و حرکت سيال در داخل لوله و اعمال فشار، کاملا به شکل اوليه خود باز می گردد.

 

آزمون تعیین سفتی حلقوی جهت لوله های فاضلابی پلی اتیلن تکجداره مطابق استاندارد ISIRI 11436

این آزمون جهت یکپارچگی ساختاری لوله های پلی اتیلن تکجداره فاضلابی صورت می پذیرد .

 

 

ESCR مطابق استاندارد ملی 7175-8

این آزمون مخصوص مواد اولیه و لوله های LDPE  است. در این آزمون مواد اولیه با دستگاه HOT PRESS به شکل صفحه در آمده و قطعاتی از این صفحه و یا لوله های آبیاری تهیه می گردد و این قطعات فراش داده می شوند تا محل تمرکز تنش ایجاد شود و سپس در تنش های دمایی،شیمیایی و مکانیکی قرار گرفته و به مدت 1000 ساعت آزمون به طول می انجامد.تنش شیمیایی با محلول 10% اگی پال ایجاد می شود.

 

ESCR مطابق استاندارد ISIRI 8988

فقط برای لوله های LDPE انجام می شود. با خم نمودن لوله در دو جهت متفاوت محل تمرکز تنش ایجاد و لوله تحت تنش مکانیکی و دمایی و شیمیایی قرار می گیرد                                                                  

ESCR مطابق استاندارد ISIRI 7175-8

فقط برای لوله های LDPE با محلول 10% اگی پال انجام می شود. با خم نمودن لوله در دو جهت متفاوت محل تمرکز تنش ایجاد و لوله تحت تنش مکانیکی و دمایی و شیمیایی قرار می گیرد                                                                  

تصویر روز

پلی اتیلن